10. Festiwal Muzyczne Przestrzenie 2-4.09.2021

W dniach 2-4 września odbędzie się w Koninie 10. jubileuszowa edycja Festiwalu Muzyczne Przestrzenie. Festiwal od początku swojego istnienia organizowany jest przez Fundację im. Zygmunta Noskowskiego, prowadzoną przez muzyków Bogumiłę i Janusza Wawrowskich.
X edycja Festiwalu poświęcona jest twórczości muzyków związanych z Koninem i regionem Wielkopolski. 

Koncert inaugurujący Festiwal odbędzie się 2 września w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Swoje umiejętności zaprezentują na nim wybitni uczniowie konińskiej szkoły oraz młodzi wykonawcy z Polski z gościnnym udziałem Janusza Wawrowskiego. W repertuarze usłyszymy m. in. młodzieńcze utwory Gustawa Mahlera i Dymitra Szostakowicza, napisane, gdy obydwaj kompozytorzy byli nastolatkami.

Koncert 3 września odbędzie się w Farze konińskiej. Artyści urodzeni w Koninie, dziś należący do czołówki polskich wykonawców muzyki klasycznej, zaprezentują utwory w stylu romantycznym i impresjonistycznym. Wśród artystów, oprócz Janusza Wawrowskiego grającego na instrumencie Antonio Stradivariego, usłyszymy wykładowców Poznańskiej Akademii Muzycznej – Ewę Guzowską (altówka) i Tomasza Kandulskiego (gitara) oraz wybitnego pianistę – Mischę Kozłowskiego. Wydarzeniem wieczoru będzie prapremiera pieśni Wojciecha Chałupki (studenta klasy kompozycji Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie – Dariusza Przybylskiego – również Koninianina), którą wykona Bogumiła Dziel-Wawrowska z towarzyszeniem fortepianu.

4 września organizatorzy zapraszają do Parafii Św. Wojciecha w Morzysławiu na muzyczną ucztę muzyki kameralno-organowej. Koncert finałowy w całości poświęcony będzie twórczości współczesnych kompozytorów, w większości związanych z Koninem i Wielkopolską. W programie utwory Ewy Fabijańskiej-Jelińskiej, Andrzeja Nikodemowicza oraz Dariusza Przybylskiego. Ten ostatni zaprezentuje Państwu swoją autorską improwizację organową Minimum/Maximum.

Wszystkie koncerty odbywają się o godz. 19:00. Festiwal finansowany jest z budżetu Miasta Konina. Na wydarzenia obowiązuje wstęp wolny. Z powodu obostrzeń sanitarnych ilość miejsc jest ograniczona.

Data publikacji: 2021/08/31

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego