Artyści

VII Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyczne Przestrzenie 2017

 

Processed with VSCO with c1 preset

Warsaw String Players – nowa orkiestr kameralna, którą tworzą utalentowani studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod kierownictwem Janusza Wawrowskiego.

IMG_3800afot. Anita Wąsik-Płocińska

 

Janusz Wawrowski – Wirtuoz skrzypiec, laureat Fryderyka 2017 za album solowy Sequenza i jedyny polski artysta klasyczny z wieloletnim kontraktem płytowym z prestiżową wytwórnią Warner Classics.

Występował z większością polskich orkiestr, zaś za granicą prezentował się między innymi w Filharmonii Berlińskiej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, wiedeńskim Musikverein, Concertgebouw w Rotterdamie, Stuttgarter Philharmoniker oraz w Litewskiej Filharmonii Narodowej. Występował pod batutą między innymi Conrada van Alphena, Łukasza Borowicza, Gabriela Chmury, Jacka Kaspszyka, Jerzego Maksymiuka, Mykoly Diadiury, Douglasa Bostocka, Tomáša Netopila, Agnieszki Duczmal, Juozasa Domarkasa, Daniela Raiskina oraz Antoniego Wita.

Oprócz płyty Sequenza (2017), nakładem Warner Classics ukazał się także nominowany do Fryderyków album skrzypka Aurora (2014). Jeszcze w tym roku ukaże się jego kolejna płyta, nagrana ze Stuttgarter Philharmoniker pod dyrekcją Daniela Raiskina, i zawierający II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego oraz Fantazję szkocką Brucha.

Istotnym polem działalności Janusza Wawrowskiego jest interpretacja i badania nad muzyką polską, którą stara się od wielu lat przybliżać publiczności jako pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali promujących muzykę polską – Muzyka na szczytach (2009-2010) i Muzyczne przestrzenie (od 2011). Odkrywanie i wykonywanie zapomnianych utworów znakomitych rodzimych kompozytorów – Karola Lipińskiego, Zygmunta Noskowskiego, Ludomira Różyckiego czy Mieczysława Karłowicza, przynosi radość i satysfakcję zarówno samemu Januszowi Wawrowskiemu, jak i jego słuchaczom.

Bogumila-Wawrowska-photo-II

Bogumiła Dziel-Wawrowska – sopran. W roku 2004 ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Swoje umiejętności doskonaliła na wielu zagranicznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych pedagogów. Jest laureatką wielu konkursów. W 2002 roku otrzymała II nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach, w 2008 roku III nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie. Na scenie zadebiutowała jeszcze w czasie studiów, wcielając się w rolę Hrabiny w Weselu Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta. Od tego czasu regularnie występuje w spektaklach operowych i galach koncertowych w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Holandia, Luxemburg, Szwajcaria, Francja, Czechy, Dania, Szwecja, Białoruś, Ukraina).

Artystka występuje także w repertuarze kameralnym oraz licznych koncertach oratoryjnych i symfonicznych podczas międzynarodowych festiwali. W sezonie 2007/2008 występowała w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, a od marca 2009 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Kreowała główne role w następujących przedstawieniach: Cyrulik Sewilski Gioachina Rossiniego, Straszny dwór i Verbum nobile Stanisława Moniuszki, Skrzypek na dachu Jerry’ego Bocka, Wesoła wdówka Ferenca Lehára, Księżniczka czardasza Imre Kálmána. Wielokrotnie nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Prezes Fundacji im. Zygmunta Noskowskiego.

Artyści IV Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie” 2014

 

Artyści III Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie” 2013

 

Artyści II Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie” 2012

 

Artyści I Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie” 2011

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego