Artyści

VIII Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyczne Przestrzenie 2018

Processed with VSCO with c1 preset

Warsaw String Playersjest orkiestrą kameralną powstałą z inicjatywy wirtuoza skrzypiec Janusza Wawrowskiego i grupy młodych a odnoszących już indywidualne sukcesy solowe muzyków. Celem orkiestry jest popularyzacja klasycznej muzyki kameralnej, w szczególności twórczości kompozytorów polskich, poprzez jej wykonania w kraju i na świecie na najwyższym, pełnym energii i pasji poziomie wykonawczym.

IMG_3800a
fot. Anita Wąsik-Płocińska


Janusz Wawrowski

Wirtuoz skrzypiec, laureat Fryderyka 2017 za album solowy Sequenza i jedyny polski skrzypek z wieloletnim kontraktem płytowym z prestiżową wytwórnią Warner Classics. Swoją najnowszą płytę nagrał ze Stuttgarter Philharmoniker pod dyrekcją Daniela Raiskina. Album Brillante zawiera II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego oraz Fantazję szkocką Brucha i wydany został nakładem Warner Classics.

Występował z większością polskich orkiestr, zaś za granicą prezentował się między innymi w Filharmonii Berlińskiej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, wiedeńskim Musikverein, De Doelen w Rotterdamie, Beethoven-Saal w Stuttgarcie oraz w Litewskiej Filharmonii Narodowej. Występował pod batutą między innymi Conrada van Alphena, Łukasza Borowicza, Gabriela Chmury, Jacka Kaspszyka, Jerzego Maksymiuka, Mykoly Diadiury, Douglasa Bostocka, Tomáša Netopila, Agnieszki Duczmal, Juozasa Domarkasa, Daniela Raiskina oraz Antoniego Wita. Wawrowski nieustannie koncertuje. Ostatnio można było go usłyszeć w m.in. Niemczech, Kanadzie, Austrii, Czechach, Rosji, Norwegii, na Litwie i w Holandii.

Oprócz płyt Brillante (2017) i Sequenza (2016), nakładem Warner Classics ukazał się także nominowany do Fryderyków album skrzypka Aurora (2014).

Istotnym polem działalności Janusza Wawrowskiego jest interpretacja i badania nad muzyką polską, którą stara się od wielu lat przybliżać publiczności jako pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali promujących muzykę polską – Muzyka na szczytach (2009-2010) i Muzyczne przestrzenie (od 2011). Odkrywanie i wykonywanie zapomnianych utworów znakomitych rodzimych kompozytorów – Karola Lipińskiego, Zygmunta Noskowskiego, Ludomira Różyckiego czy Mieczysława Karłowicza, przynosi radość i satysfakcję zarówno samemu Januszowi Wawrowskiemu, jak i jego słuchaczom.

Najnowszym projektem Janusza Wawrowskiego jest założenie orkiestry kameralnej Warsaw Players, którą tworzą utalentowani studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Za wybitną działalność artystyczną i społeczną Janusz Wawrowski został uhonorowany przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Janusz Wawrowski występuje na pierwszych w powojennej Polsce skrzypcach zbudowanych przez włoskiego mistrza lutnictwa Antonio Stradivariusa. Drogocenny instrument z 1685 r. będzie przechowywany w skarbcu i eksponowany na Zamku Królewskim w Warszawie. Mecenas sztuki, który zdecydował się na zakup instrumentu to jeden z najbogatszych Polaków pragnący pozostać anonimowy. Poprzez zakup i udostępnienie tych wyjątkowych skrzypiec chce uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Więcej informacji na: www.wawrowski.com

Stradivarius 1685

Instrument w swej budowie wybiega mocno ponad okres twórczości nazywany Amatiese. Forma skrzypiec nawiązuje już do najwspanialszych egzemplarzy Stradivariego z tzw. okresu złotego jego twórczości. Pozostawały przez lata w rękach prywatnych właścicieli. Wykonywano na nich koncert tylko raz w roku. Dzięki temu jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie. Dokładnie badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne. Skrzypce powstały w 1685 r., w roku narodzin Jana Sebastiana Bacha. Autentyczność skrzypiec potwierdzają certyfikaty.

Bogumila-Wawrowska-photo-II

Bogumiła Dziel-Wawrowska – sopran. W roku 2004 ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Swoje umiejętności doskonaliła na wielu zagranicznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych pedagogów. Jest laureatką wielu konkursów. W 2002 roku otrzymała II nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach, w 2008 roku III nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie. Na scenie zadebiutowała jeszcze w czasie studiów, wcielając się w rolę Hrabiny w Weselu Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta. Od tego czasu regularnie występuje w spektaklach operowych i galach koncertowych w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Holandia, Luxemburg, Szwajcaria, Francja, Czechy, Dania, Szwecja, Białoruś, Ukraina).

Artystka występuje także w repertuarze kameralnym oraz licznych koncertach oratoryjnych i symfonicznych podczas międzynarodowych festiwali. W sezonie 2007/2008 występowała w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, a od marca 2009 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Kreowała główne role w następujących przedstawieniach: Cyrulik Sewilski Gioachina Rossiniego, Straszny dwór i Verbum nobile Stanisława Moniuszki, Skrzypek na dachu Jerry’ego Bocka, Wesoła wdówka Ferenca Lehára, Księżniczka czardasza Imre Kálmána. Wielokrotnie nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Prezes Fundacji im. Zygmunta Noskowskiego.

W piątkowym koncercie 26 października 2018 wezmą udział także artyści:

Brzewski Trio, Jan Szkalski, Michał Ziobrowski

Artyści IV Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie” 2014

 

Artyści III Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie” 2013

 

Artyści II Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie” 2012

 

Artyści I Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie” 2011





Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego