Dworek „Róża Poraja” w Budziejewie
Miejscowość Budziejewo leży tuż przy trasie Gniezno – Wągrowiec w gminie Mieścisko, 55 km od Poznania. Pierwsza wzmianka o Budziejewie pochodzi z 1364 roku. Wówczas dobra te należały do rodu Porajów. W późniejszych czasach dość często przechodziły z rąk do rąk. Majątek był w posiadaniu znamienitych rodów i rodzin takich jak Nałęczowie, Opalowie, Zagórscy i Czekanowscy.
Dworek „Róża Poraja” położony jest na skraju liczącej około stu mieszkańców wsi Budziejewo. Zbudowany został w 1856 roku w stylu późno klasycystycznym dla rodziny Świniarskich, którzy byli tam dziedzicami aż do II wojny światowej. Pod koniec stulecia do dworku od strony północnej dobudowano skrzydło. Wykonano to w taki sposób, by nie zasłonić ściany szczytowej z triadą arkadowych okien.
Ostatnią dziedziczką majątku w Budziejewie była Anna ze Świniarskich-Daszkiewiczowa. Zarządzała majątkiem od 1932 roku do wybuchu II wojny światowej. Jej mąż, Rajmund Daszkiewicz (ur. 1898), ochotnik wojny polsko – bolszewickiej w 1920 roku, został zamordowany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Mauthausen w 1941 roku.
Z datą 20 XI 1945 roku na wniosek Urzędu Ziemskiego w Poznaniu majętność przeszła na własność Skarbu Państwa Polskiego. Dwór został zamieniony na obiekt użytku publicznego oraz mieszkania.
W latach 1982-1995 w murach dworu funkcjonowało przedszkole. W roku 1989 przyjęło imię Polnych Kwiatów grupy nazywały się między innymi stokrotki, chabry i maki, tak jak obecnie nazwy pokoi.
Odrestaurowany w 2009 roku przez prywatnych właścicieli obecnie nosi nazwę Dworek „Róża Poraja”. W swojej ofercie posiada profesjonalną organizację imprez okolicznościowych oraz szkoleń i konferencji. Dysponuje czterema klimatyzowanymi salami: Balową do 130 osób, Konsumpcyjną, Konferencyjną i Kominkową oraz bazą noclegową dla 36 osób. Dworek otoczony jest parkiem z wielowiekowymi drzewami, barwnymi kwiatami, ozdobnymi krzewami, kaskadą wodną, strumykiem, mostkami oraz oczkiem wodnym, Tarasem Różanym z wyjściem z Sali Balowej i placem zabaw dla najmłodszych.
Nieopodal, w odległości 2 km od Budziejewa, we wsi Budziejewko znajduje się jeden z największych głazów narzutowych Wielkopolski (drugi pod względem wielkości – po kamieniu św. Jadwigi koło Gołuchowa) – kamień św. Wojciecha, wpisany w 1840 roku do księgi wieczystej jako najstarszy, prawnie chroniony zabytek przyrody w Wielkopolsce. Według legendy z tego kamienia miał głosić Słowo Boże do okolicznego ludu św. Wojciech.
Na pobliskim wzgórzu usytuowany jest niewielki murowany kościółek zbudowany w 1858 roku. Jest to urokliwa budowla, o atmosferze idealnie pasującej do celebrowania kameralnych uroczystości.