Kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem Św. Ducha w Koninie

Adres: Dąbrowskiego 1, 62-500 Konin
Koncert: 27 września 2014r. godz. 19:00
Zobacz program koncertu

Kościół ewangelicko-augsburski Świętego Ducha w Koninie – położony jest na dawnym Przedmieściu Kolskim przy ulicy Kolskiej, na osi ulicy 3 Maja.
Przedmieście Kolskie nazywane było Przedmieściem Świętego Ducha od nazwy patrona tutejszego kościoła szpitalnego, który powstał w 1422 roku. W 1801 r. w tym miejscu zbudowano nowy kościół drewniany, który został zakupiony w 1824 przez gminę luterańską.

Obecny jednonawowy kościół, który znajduje się nieco bardziej na południe od poprzedniej świątyni powstał w latach 1853 – 54. Wieżę nadbudowano na nim w 1872 roku. Jego obecny wygląd w stylu neoromanizmu nadreńskiego (czasem błędnie określanego jako neogotyk) nadano mu w czasie renowacji w latach 1906 – 09. Jedna z atrakcji turystycznych Konina. Od strony ulicy Kolskiej świątynie otacza ozdobny, żelazny płot. Przy kościele zabytkowa pastorówka z 1840 r. Kościół posiada piękne wnętrza charakterystyczne dla budowli protestanckich

kosciol2

Kościół wybudowano z nietynkowanej czerwonej cegły. Nawa kryta jest dwuspadowym dachem ozdobionym dwoma rzędami ceglanych pinakli. Takie same pinakle zdobią fasadę kruchty i kalenicę nawy. Wnętrze jednoprzestrzenne, utrzymane w tonacji bieli. Nawa oświetlana dużymi, półokrągło zamkniętymi oknami, otoczona z trzech stron wolnostojącymi, jednopiętrowymi emporami wspartymi na smukłych korynckich kolumienkach. Bardzo oryginalnie rozwiązane jest przekrycie nawy; dźwigary stropowe złożone z półokrągłych odcinków dzielą go na 15 kwadratowych pól wypełnionych półsferycznymi czaszami (konstrukcja z metalowych prętów obrzucona gipsem). W prezbiterium podziwiać można drewniany neoromański ołtarz z obrazem Chrystusa nauczającego oraz utrzymaną w podobnym stylu ambonę. Na chórze muzycznym mieszczą się neogotyckie organy zakupione w 1959 roku z dawnego kościoła ewangelickiego w Polanicy-Zdroju.

kosciol3
Źródła:

luteranie.konin.pl
www.polska.travel/pl/zabytki-sakralne/kosciol-ewangelicko–augsburski/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_ewangelicko-augsburski_%C5%9Awi%C4%99tego_Ducha_w_Koninie
www.konin-starowka.pl/zabytki-konina/149-konin-kosciol-ewangelicko-augsburski-pw-sw-ducha.html

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego