Ostrowskie Centrum Kultury

Adres: ul. Wolności 2, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Wystawa fotografii „Światowy wymiar kultury polskiej”
12-28 września 2014r.
Zobacz program

OCK

Źródło: www.old.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl/

Ostrowskie Centrum Kultury jest największą instytucją kultury działającą na terenie miasta i regionu Ostrowa Wielkopolskiego. Jako samorządowa instytucja kultury działa od 1 stycznia 2006 roku i kontynuuje wcześniejsze tradycje i osiągnięcia Ostrowskiego Domu Kultury i Przedsiębiorstwa Imprez Kulturalnych „Centrum Ostrów” Sp. z o.o. Historia powstania Ostrowskiego Domu Kultury to koniec XIX wieku.

W roku 1876 powstał budynek dawnej strzelnicy miejskiej oraz zabytkowy z 1911 roku budynek Teatru Miejskiego. Dziś Ostrowskie Centrum Kultury to nowocześnie działająca placówka kulturalna. Działalność OCK to edukacja artystyczna oraz rozpowszechnianie kultury poprzez kreowanie, organizowanie i prowadzenie działań, zjawisk i wydarzeń artystycznych. W kalendarzu kulturalnym miasta i regionu na trwałe wpisały się cykliczne imprezy, takie jak Wielkie Koncerty Noworoczne z udziałem artystów-muzyków, śpiewaków i tancerzy o światowej sławie, festiwal „Wszystko Jest Poezją” , międzynarodowy festiwal bluesowy „Jimiway Blues Festiwal” Międzynarodowy Przegląd „Wszyscy Śpiewamy Na Rockowo”, „Jesienny Przegląd Filmowy”, „Oscarowa Kolekcja”, „Noc w Teatrze” oraz imprezy dla dzieci a także imprezy plenerowe z udziałem chórów, orkiestr, solistów, teatrów ulicznych (na Rynku Miasta oraz w Parku Miejskim).

Ostrowskie Centrum Kultury organizuje także kameralne spotkania autorskie, wieczory kabaretowe, cykliczne wystawy sztuk plastycznych w Galerii PIK (malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia). Promocja twórczości amatorskiej to także ważna dziedzina działalność OCK. W spotkaniach autorskich , pod tytułem „Szuflada – wieczory działań artystycznych” od 2003 r. uczestniczą liczni entuzjaści tej formy prezentacji. W warsztatach artystycznych, plastycznych, muzycznych, teatralnych oraz kabaretowych prowadzonych przez naszych instruktorów i zaproszonych wybitnych w danej dziedzinie gości – uczestniczą chętnie zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe.

ock1

Źródło: http://www.eszkola-wielkopolska.pl/

Międzynarodowa współpraca kulturalna zajmuje bardzo ważne miejsce w działalności OCK. Zapoczątkowane w lipcu 2005 roku, wspólnie z partnerskim miastem Nordhausen, projekty kulturalne spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi . Dotychczas zorganizowaliśmy wspólnie 4 projekty, w których uczestniczyła 70-osobowa grupa polskiej i niemieckiej młodzieży. Pragniemy zdobyte doświadczenia wynikające z dobrej współpracy z młodzieżą niemiecką, wykorzystać przy nawiązaniu od 2007 współpracy kulturalnej z nowymi partnerami z Francji, z Charleville-Mézières.

Ostrowskie Centrum Kultury prowadzi także działalność wydawniczą .W swoich zbiorach posiada katalogi wystaw, tomiki-antologie „Szuflada” i inne. Pod fachową opieką instruktorów w OCK działają sekcje i pracownie, z których korzysta rocznie ok. 500 osób, od wieku przedszkolnego aż po wiek emerytalny. Są to: Klub Seniora „Złoty Wiek”, Pracownia Plastyczna dla Dorosłych „Passe Partout”, Pracownia Plastyczna Malowane Czwartki (dla dzieci), Młodzieżowa Grupa Działań Twórczych, Pracownia Wyobraźni, Scena Dramatyczna, Teatr Eksperymentalny „Laboratorium”, Teatr REYde MONTer , Teatr Ruchu i Pantomimy, Modelarnia Lotnicza, Kabaret „Bez VAT”, Studio Piosenki, Chór Męski „ECHO” i Ostrowska Orkiestra Koncertowa. Od 2006 roku Ostrowskiemu Centrum Kultury podlega także kino „Komeda”, w którym widzowie mogą oglądać premiery filmowe oraz uczestniczyć w seansach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Ostrowskie Centrum Kultury dba o tradycje kulturalne Ostrowa Wielkopolskiego, o rozwój młodych talentów, edukację kulturalną, zajmuje się promocją najciekawszych współczesnych zjawisk artystycznych.

W placówce tętni życie a cykliczne imprezy mają swoją stałą, wierną publiczność.
Źródło: www.centrum-ostrow.pl

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego