Plac Wolności w Koninie

„Wielki hałas w małym mieście”
14 września 2014r. godz. 11:00 – 14:00
Zobacz program

Plac Wolnosci w Koninie

Źródło: www.palasz.konin.pl

Plac Wolności – kiedyś zwany Dużym Rynkiem, Rynkiem Pierwszym lub po prostu Rynkiem – znajduje się w starej części miasta. Od strony Warty do placu prowadzi zabytkowy most Toruński (niedawno odrestaurowany). Do 1786 r. na środku Placu Wolności stał ratusz. Większość zabudowy znajdującej się przy rynku pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Wśród nich najciekawsze obiekty to m.in. :

  • Gmach Starostwa Powiatowego w Koninie. Budynek o wyraźnych cechach klasycystycznych, kryty dachem naczółkowym, powstał w 1828 r. według projektu architekta T. K. Pelletiera, Budowniczego Obwodu Konińskiego. Miał być siedzibą władz rozległego obwodu konińskiego. Obwód tworzyły ówczesne powiaty koniński i pyzderski, z których w 1866 r., po reformie administracyjnej zaboru rosyjskiego, utworzono po raz pierwszy w historii powiaty kolski, turecki i słupecki. Powiat koniński wydatnie zmniejszono, a pyzderski zniknął na zawsze.
  • Kamienica klasycystyczna na narożniku Pl. Wolności i ul. Zofii Urbanowskiej ozdobiona pilastrami jońskimi oraz tympanonem z wieńcem i datą 1840. Przed II wojną światową mieścił się w niej Hotel Litewski.
  • Kamienica zwana „Grodzką” klasycystyczna z I połowy XIX wieku na Placu Wolności, ornamentowana pilastrami jońskimi oraz ozdobiona gankiem z dwustronnymi schodami. W czasach carskich więzienie (więziono tam legendarnego kapucyna ks. Maksymiliana Tarejwę, dowódcę powstania styczniowego na ziemi konińskiej). Przed II wojną światową mieścił się w niej Hotel Polski.

Przy Placu Wolności znajduje się również pochodząca z XVI wieku Kamienica Jana Zemełki, która była pierwszym murowanym budynkiem świeckim w mieście. Cechy renesansowe utraciła podczas przebudowy.

plac1

Źródło: www.galeriawielkopolska.info

 

Źródło:
http://start.miastokonin.eu/zabytki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konin

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego