Astor Piazzolla

Astor Piazzolla (1921-1992)­, argentyński kompozytor, urodzony w Mar de la Plata
w rodzinie włoskich emigrantów. Jego nazwisko niewątpliwie kojarzy się współczesnemu odbiorcy z utworem „Libertango” śpiewanym i granym przez muzyków na całym świecie.
Piazzolla pierwsze lekcje gry na bandoneonie pobierał u swojego ojca, który na ofiarował mu w ten instrument z okazji 9. urodzin. W 1924 roku razem z rodziną przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie uczył się języków: hiszpańskiego, angielskiego i francuskiego oraz po raz pierwszy zafascynował się jazzem. W wieku trzynastu lat poznał Carlosa Gardela, argentyńskiego śpiewaka tango, którego najsłynniejszy utwór „Por Una Cabeza” można usłyszeć w filmie „Zapach kobiety” z Al Pacino w roli głównej. Gardel zaprosił młodego Astora do swojego zespołu. Niestety Piazzolla odmówił artyście przyjęcia tak intratnej propozycji, ze względu na sprzeciw swojego ojca. Można powiedzieć, że decyzja ta ocaliła mu życie, ponieważ samolot, którym podróżował zespół Carlosa, w czasie jednej ze swoich tras koncertowych, rozbił się nad Kolumbią w 1935 roku.

W 1937 roku Piazzolla powrócił do Argentyny, gdzie grywał w nocnych klubach,
w których nieprzerwanie tańczono tango. Dzięki pomocy Artura Rubinsteina mógł także kontynuować naukę muzyki u Alberto Ginastery,. W tym czasie Piazzolla skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu „Buenos Aires Symphony”. W 1954 wygrał stypendium
w Paryżu, dzięki któremu mógł pobierać lekcje u Nadii Boulanger – uznawanej ówcześnie za jednego z najlepszych pedagogów. Spotkanie to odmieniło jego życie. Nadia Boulanger zwróciła mu uwagę na indywidualne podejście do tworzonej muzyki. Nakłoniła go do nie ulegania wpływowi innych kompozytorów, a „wkładania” ducha w to, co tworzy.

W 1955 roku Astor Piazzolla założył swój zespół – Okteto Buenos Aires, który w swoich utworach wzbogacił tango o nowe elementy zaczerpnięte z jazzu i muzyki klasycznej, tworząc w ten sposób nową odmianę tanga – tango nuevo. W latach 60. artysta założył nowy zespół – Quinteto Tango Nuevo, nagrał album zawierający muzykę do wierszy Jorge Luis Borgessa oraz zapis koncertu z nowojorskiej filharmonii.

W 1974 powstała jedna z najbardziej znanych kompozycji Piazzolli – „Libertango”, ponadto w tym czasie, w jego muzyce, słyszalne jest zainteresowanie nowym brzmieniem i muzyką elektroniczną. Przełom lat 80. i 90. to czas takich utworów jak „La Camorra” czy „Five Tango Sensations”.

Astor Piazzolla zmarł w roku 1992 w Buenos Aires. Odszedł u szczytu sławy jako jeden z najważniejszych kompozytorów XX wieku, którego nazwisko stało się niemal synonimem tanga.

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego