Joanna Freszel
Absolwentka Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (2013) oraz Wydziału Wokalnego na w/w uczelni w klasie prof. Jadwigi Rappé (2012), stypendystka Ministra Kultury (2010, 2011), programu Pro Polonia (2011), programu ISA2012 (2012), zgłoszona do Paszportów Polityki (2010, 2012), odznaczona medalem Magna cum Laude dla najlepszego absolwenta UMFC (2013). Nagrodzona Stypendium Młoda Polska (2014).
Zdobyła m.in. II Nagrodę na Konkursie im. Haliny Halskiej (Wrocław, Polska, 2009),
III Nagrodę i Nagrodę Specjalną w Konkursie im. K. Szymanowskiego (Łódź, Polska, 2009), I Nagrodę na II LAŚ (Sopot, Gdańsk, Polska, 2010), I Nagrodę i trzy Nagrody Specjalne w II Konkursie im. J. E. J. Reszków (Częstochowa, Polska, 2011), Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Konkursie Belvedere im. Hansa Gabor (Wiedeń, Austria, 2011) oraz I Nagrodę (Giuseppe Sinopoli Award) wraz ze Specjalną Nagrodą Opery we Frankfurcie na J:opera Voice Competition isa 12. Jest finalistką Viotti Competition (Vercelli, Włochy, 2012).
Zdobyła również II miejsce i Nagrodę Specjalną za wykonanie pieśni Karłowicza na I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Mieczysława Karłowicza (Kraków, 2006), II nagrodę na X Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny (Wrocław, 2008), I miejsce i Nagrodę Specjalną dla najlepszego sopranu na I Ogólnopolskim konkursie wokalnym im. Haliny Słonickiej (Suwałki, 2008), wyróżnienie na VI Festiwalu Belcanto (Nałęczów, 2008), wyróżnienie wraz z nagrodą specjalną na III Ogólnopolskim Konkursie Złote Głosy Mazowsza (Warszawa, 2008).
Jako chórzystka Alla Polacca przy Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w ciągu 17 lat występowała w operach „Manru”, „Cyganeria”, „Tosca”, „Śpiewnik Domowy”, „Turandot”, „Werther” i innych.
Wraz z chórem Cappella Corale Varsoviana, nagrała muzykę do polskich filmów takich jak „Gwiazda Kopernika”, „Joanna”, „Jan Paweł II”, „1920 Bitwa Warszawska”.
W 2009 wzięła udział w projekcie „Haydn w Euroregionie Nysa”, podczas którego wykonywała w Polsce i Czechach partię Hanny z oratorium J. Haydna „Pory Roku”. W 2010 w ramach Festiwalu „Warszawska Jesień” uczestniczyła w dwóch prawykonaniach w Polsce (Sadness Untitled M. Nokodijevića i Primordia Rerum O. Bianchiego). Wynikiem tego sukcesu była audycja do Paryżu (Festiwal Aix-en Provence) i koncert w Genewie (Festiwal Contrechaps).
W 2011 miała recital „Frédéric Chopin and Franz Liszt” w siedzibie UNESCO w Paryżu i została zaproszona przez European Opera Centre na kurs wokalny w Thessalonikach (Grecja), gdzie miała recital w Megaron Concert Hall. W 2011 zadebiutowała jako Muzetta w „La Bohème” G. Pucciniego (Polska), Vénus i Phrygienne w „Dardanus” J. Ph. Rameau (Irlandia, UK), Fiordiligi w „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta (Polska). W tym samym roku koncertowała z orkiestrą Sinfonia Iuventus wykonując IV Symfonią G. Mahlera i współpracowała z Kwartetem Śląskim w ramach Festiwalu „Kwartet Śląski i jego goście”.
W 2012 zaśpiewała „Requiem” W. A. Mozarta wraz z orkiestrą Filharmonii Białostockiej pod dyr. J. Maksymiuka, „IX Symfonię” L. van Beethovena z orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyr. J. Salwarowskiego oraz „Wielką Mszę h-moll” BWV 232 J. S. Bacha z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis. Zadebiutowała również na deskach Estońskiej Opery Narodowej jako Małgorzata w operze „Faust” Ch. Gounoda oraz w Sewilskim Teatro Lope de Vega jako Fiordiligi w „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta.
W 2013 solistka odbyła trasę koncertową w Ukrainie z cyklem „Chantefleurs, chantefables” W. Lutosławskiego i występowała z orkiestrami Filharmonii we Lwowie, Odessie, Czernichowie, Doniecku, Dniepropietrowsku. Została również zaproszona do wykonania „Siedmiu wczesnych pieśni” A. Berga z orkiestrą Filharmonii w Szczecinie oraz „Federico’s little songs” i „Madrigals, Book II” G. Crumba w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. W tym samym roku zaproponowano jej udział w Festiwalu SAAREMAA OPERA DAYS w Estonii, na którym z M. Rutkowskim dała recitale z muzyką B. Brittena oraz udział w III Symfonii Pieśni Żałosnych H. M. Góreckiego z Orkiestrą Symfoniczną Camerata Viva.
W 2014 roku pierwszy raz wystąpiła w Filharmonii Krakowskiej, gdzie pod batutą M. Dworzyńskiego zaśpiewała partię S II z „Wielkiej Mszy c-moll” KV 427 W. A. Mozarta. W tym samym roku, w Zamku Ujazdowskim w Warszawie wraz z Orkiestrą AUXO i M. Mosiem prawykonała „In Memoriam” U. Caine’a a wraz z zespołem proMODERN w ramach Festiwalu Sinfonia Varsovia utwory A. Gronau, A. Kościówa i Z. Dogwiałło. Miała możliwość również wykonać Misse pro pace W. Kilara z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyr. J. Rogali. Udana współpraca z Estońską Operą Narodową zaowocowała recitalem w ramach Opera in the Town Hall Festival w Tallinie z kompozycjami kompozytorów polskiej i estońskiej muzyki współczesnej.
Joanna Freszel występowała w licznych koncertach okolicznościowych w kraju i za granicą z orkiestrami i zespołami pod batutą: M. Agresta, J. Alpertena, W. Boermana, A. Borzyma seniora i juniora, K. Dębskiego, M. Dworzyńskiego, P. Esswooda, A. Ferrari, Cz. Grabowskiego, R. Janiaka, R. Joosta, J. Kasprzyka, A. Klocka, M. Kluczyńskiej, J. Łukaszewskiego, M. Matelskiej, A. Maguier, J. Maksymiuka, M. Mosia, V. Pähna, L. Pillot, R. Rewakowicza, J. Rogali, A. Sapiechy, J. Salwarowskiego, T. Strugały, J. Swobody, A. Tamayo, Ł. Wojakowskiego, T. Wojciechowskiego
W 2006 z wyróżnieniem obroniła dyplom mgr inż. Ochrony Środowiska w SGGW
w Warszawie.