Karol Marianowski

MSQ_MG_0076Karol Marianowski ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina, w klasie profesorów: Tomasza Strahla, Kazimierza Michalika i Andrzeja Bauera. W latach 1996-99 był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2000 roku otrzymał pełne stypendium na studia w The Boston Conservatory (USA) w klasie Andrew Mark’a. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów i artystów: A.Mai, T.Kuhne, D.Szafrana, M.Sadlo, S.Roldugin, T.Tsutsumi, P.Carrai, A.Brendela. Był dwukrotnie stypendystą Holland Music Session w Alkmaar/Bergen (1998, 2004).

Jako solista i kameralista koncertował w Niemczech, Włoszech, Danii, Szwecji, Holandii, Francji, Rosji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Japonii i na Litwie występując na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych: „Warszawska Jesień”,  „Musica Polonica Nova”, „Paryżanie”, „Oda do Europy”, „Warszawskie Spotkania Muzyczne”, Festiwal Arvo Part’a  „Człowiek Pogranicza”, „De Musica”, „Gdańska Wiosna”, Festiwal Twórczości Witolda Lutosławskiego „Łańcuch”, Festiwal „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „Festiwal twórczości Pawła Szymańskiego”(koncert zostal zarejestrowany  na DVD), „Rheingau Musik Festspiele”, „Mecklemburg Vorpommern”, „Festiwal Wielkanocny L. van Beethovena”, „Budapest Spring”, „Heidelberg Frühling”, „Festival Radio France Montpellier”, „Bregenzer Festspiele”, dając recitale w wielu prestiżowych salach koncertowych, jak chociażby Beethovenhaus w Bonn, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Wigmore Hall w Londynie, czy Musikverein w Wiedniu.

Jako solista wystąpił z orkiestrami filharmonii: Wrocławskiej, Świętokrzyskiej, Jeleniogórskiej, Częstochowskiej, Białostockiej, Olsztyńskiej oraz Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku i Orkiestra Kameralna „Concerto Avenna” pod batutą między innymi: Krzysztofa Pendereckiego, Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, Łukasza Borowicza, Andrzeja Bauera, Andrzeja Mysińskiego. Koncertował w Niemczech, Włoszech, Danii, Szwecji, Holandii, Francji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Japonii i na Litwie.

W roku 2005 i 2007 otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury, a w roku 2010 stypendium programu „Młoda Polska”. Od roku 2007 Karol Marianowski jest członkiem kwartetu smyczkowego „Meccorre String Quartet”, z którym kontynuował studia w klasie Artemis Quartet w Univeristat der Kunste w Berlinie oraz w Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Prowadzi również działalność pedagogiczną w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie, gdzie kształci swoją klasę wiolonczeli oraz wykłada na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w katedrze kameralistyki. Karol Marianowski gra na niemieckim instrumencie mistrzowskim Johanna Christiana Schonfeldera z 1764 roku.

Ważniejsze nagrody

 • II Nagroda oraz trzy Nagrody Specjalne na Wigmore Hall London International String Quartet Competition (2012)
 • Nagroda Finalisty oraz Nagroda Specjalna na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów smyczkowych Premio Paolo Borciani w Reggio Emilia (2011)
 • I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów smyczkowych im. Maxa Regera w Weiden (2010)
 • I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen/Niemcy (2009)
 • I nagroda na Konkursie ASTA-XII National Solo Competition w East Lansing/Michigan (2002)
 • I nagroda na Konkursie ASTA (American String Teachers Association) w Bostonie (2001)
 • I nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Wiolonczeli i Kontrabasu w Elblągu (1996)
 • I nagroda na Warszawskim Konkursie Wiolonczelowym (1995)
 • I nagroda na Warszawskim Konkursie Wiolonczelowym (1994)
 • I nagroda na Warszawskim Konkursie Wiolonczelowym (1993)
 • I nagroda na Warszawskim Konkursie Wiolonczelowym (1992)
Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego