Rafał Kwiatkowski

wiolonczela


Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej. Laureat I nagród na międzynarodowych konkursach w Nowym Jorku, Baltimore, Lipsku, Lubljanie, Viňa del Mar (Chile), Kuhmo (Finlandia) oraz II nagród w Cincinnati i Helsinkach. W 1999 r. za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał Paszport Polityki a w 2009 r. nagrodę Małe Berło. Koncertował oprócz Europy w obu Amerykach, Afryce, Azji a podczas japońskiego tournèe wystąpił m.in. z recitalem w Suntory Hall w Tokio.

Po nowojorskim debiucie recitalowym w Y Hall oraz koncercie kameralnym w Carnegie Hall (1999) wielokrotnie odbywał tournèe po USA. Występował jako solista z wieloma zagranicznymi orkiestrami, m.in. w Bogocie, Santiago, Los Angeles, Moskwie, Helsinkach, Budapeszcie, Palermo, Astanie, oraz z Filharmonią Monachijską również regularnie koncertuje w Polsce i za granicą z czołowymi krajowymi zespołami: m.in. Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa oraz Filharmonia Narodowa, z którą z wielkim powodzeniem debiutował pod dyr. S. Skrowaczewskiego. Sukces ten zaowocował zaproszeniami na zagraniczne tournee koncertowe z Orkiestrą FN oraz nagraniem CD z Koncertem W. Lutosławskiego pod dyr. Antoniego Wita, które zostało nagrodzone m.in. dwoma Fryderykami.

Rafał Kwiatkowski był solistą podczas cyklu koncertów symfonicznych promujących polską kulturę u progu przystąpienia Polski do EU, które odbyły się w Kopenhadze (Tivoli Hall), Helsinkach i Bazylei. W 2001 r. wykonał w Berlinie Koncert Altówkowy Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora, oraz uczestniczył w polskim prawykonaniu Concerto Grosso. Od tego czasu Krzysztof Penderecki regularnie zaprasza młodego wiolonczelistę do polskich i zagranicznych wykonań swoich Koncertów, jak również do ich rejestracji płytowych (z NOSPR oraz Orkiestrą Filharmonii Narodowej). Kwiatkowski występował na wielu renomowanych festiwalach – w Puerto Rico, Chile, Rosji, Niemczech, Finlandii, Czechach jak również na czołowych festiwalach w Polsce.

Poza działalnością solistyczną Rafał Kwiatkowski z zamiłowaniem uprawia kameralistykę. Od 1998 r. jest stałym gościem na Festiwalach Muzyki Kameralnej Bravo Maestro (Kąśna Dolna), podczas których nawiązał trwałą współpracę z najwybitniejszymi polskimi artystami. Wielokrotnie koncertował w trio z Vadimem Brodskim i Waldemarem Malickim (m.in. w Wiedniu i Kopenhadze) oraz wspólnie z Konstantym Kulką, Krzysztofem Bąkowskim i Krzysztofem Jabłońskim został członkiem Kwintetu Warszawskiego reaktywowanego po dwudziestu latach przez Stefana Kamasę (zespół zdobył niegdyś światową renomę z Władysławem Szpilmanem na czele). W lutym 2009 r. wiolonczelista zagrał serię koncertów z Krystianem Zimermanem wykonując kwintety fortepianowe G. Bacewicz – przedsięwzięcie zostało uwieńczone nagraniem płyty dla Deutsche Grammophon.

Od 2005 r. Rafał Kwiatkowski prowadzi działalność pedagogiczną w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym.

powrót

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego