Michał Bryła

skrzypce 

Michał Bryła urodził się 8 lipca 1985 roku w Poznaniu, w rodzinie o wielkich tradycjach muzycznych. Jest absolwentem poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego, tzw.”Szkoły Talentów” w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej oraz Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem), w której studiował równolegle w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej oraz prof. Bartosza Bryły.  Od roku 2009 pełni funkcję asystenta w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryła w Akademii Muzycznej im. I. J . Paderewskiego w Poznaniu.

W latach 2000-2002 był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, zajmującego się promocją szczególnych uzdolnień artystycznych. Za wybitne osiągnięcia naukowo-artystyczne otrzymał kilka stypendiów, min. Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania (2008) czy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006-2011). Artysta jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych , altówkowych i kameralnych m.in. Londynie (Wigmore Hall), Portshach (Austria), Bled (Słowenia), Reggio Emilia (Włochy), Poznaniu, Lublinie. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia, Radio France, Radia Merkury, Radia Stephansdom, SWR3, NDR3, BR, i Telewizji. W 2012 roku był oficjalnym altowiolistą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, wykonując symfonię koncertującą Es-dur KV364 W. A. Mozarta z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

Michał Bryła jest członkiem Meccorre String Quartet, z którym w roku 2011 był nominowany do nagrody „Paszporty Polityki” m.in. „za śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów” oraz nagrody TVP „Gwarancje Kultury”.

 

 

 

 

 

 

 

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego