The King’s Singers

The King’s Singers to jeden z najsłynniejszych zespołów wokalnych na świecie, który bardzo intensywnie koncertuje, nagrywa oraz prowadzi kursy mistrzowskie. Wykonują kompozycje zarówno młodych, jak i uznanych kompozytorów, a ich repertuar rozciąga się od Gesualdo i Györgyego Ligeti aż do Michaela Bublé. The King’s Singers są cenieni za perfekcyjną intonację, jednolitą barwę, znakomitą artykulację tekstu
oraz wspaniałe poczucie rytmu, a ich występy zawsze cechują się znakomitym kontaktem z publicznością oraz są pełne uroczego brytyjskiego poczucia humoru.

W sezonie 2011/2012 The King’s Singers odwiedzą Francję, Niemcy, Stany Zjednoczone i Kanadę, Bułgarię, Węgry, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Polskę, Armenię, Belgię i Holandię, Austrię, Luksemburg, Finlandię, Meksyk, Japonię, Koreę i Chiny, a w lipcu 2011 roku będzie gościem prestiżowego Festiwalu Schleswig Holstein. Zespół wystąpi w najwspanialszych salach koncertowych wśród których znajdą się Salle Gaveau w Paryżu, Berlin Philharmonie oraz Filharmonia Narodowa w Warszawie.

The King’s Singers nagrali ponad 150 płyt i zdobyli zarówno wiele nagród, jak i uznanie najważniejszych krytyków muzycznych. Ich album „Simple Gifts” wydany przez wytwórnię Signum otrzymał w 2009 roku nagrodę Grammy. W 2010 roku został wydany album „Swimming over London” zawierający ulubione utwory zespołu w zupełnie nowych aranżacjach. W tym samym roku The King’s Singers dokonali premierowego nagrania „Music for Vespers” Pachelbela razem z Charivari Agréable. Podczas tournee po Stanach Zjednoczonych w lutym 2010 roku zespół nagrał płytę z Concordia College Choir zawierającą zamówione przez KS utwory autorstwa Erica Whitacre’a i Boba Chilcotta. Album ten zostanie wydany w 2011 roku.The King’s Singers wydali również Oratorium na Boże Narodzenie J.S. Bacha i płytę z dziełami Bacha w jazzowych aranżacjach Billa Bobbinsa. Ich występ z programem „Joy to the World” w londyńskim Cadogan Hall został wydany jako nagranie live z koncertu. W styczniu 2011 w Londynie zarejestrowane zostało DVD z repertuarem świątecznym, które zostanie wydane jeszcze w tym roku.

Zespół jest również głęboko zaangażowany w popularyzację muzyki chóralnej naszych czasów, co ma swoje odzwierciedlenie w ponad 200 zamówionych dziełach u prominentnych współczesnych kompozytorów, wśród których są Richard Rodney Bennett, Luciano Berio, Peter Maxwell Davies, György Ligeti, Gian Carlo Menotti, Krzysztof Penderecki, Ned Rorem, John Rutter, Toru Takemitsu i John Tavener. W tym sezonie The King’s Singers dokonają prawykonań dzieł Pawła Łukaszewskiego, Eleny Kats-Chernin oraz Erica Whitacre’a.

The King’s Singers wielokrotnie dawali koncerty dla telewizji. Ich przyjaźń z Mormon Tabernacle Choir, z którym występowali podczas Olimpiady Zimowej, zaowocowała wspólnym koncertem Bożonarodzeniowym dla 80,000 widzów, który był transmitowany w telewizji PBS w Stanach Zjednoczonych i jest dostępny na DVD. Ponadto można było ich obejrzeć na BBC Proms w Royal Albert Hall (nagranie również dostępne na DVD, w styczniu 2010 roku otrzymało Midem International Classical Award), podczas programów BBC Breakfast oraz trzykrotnie na Songs of Praise w telewizji BBC Once.

Oprócz koncertów, które na całym świecie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, The King’s Singers dzielą się swoim doświadczeniem na wielu warsztatach i kursach mistrzowskich. Zespół dokonuje również własnych opracowań wielu utworów, które ukazują się drukiem w wydawnictwie Hal Leonard i jak dotąd sprzedały się w nakładzie 2 milionów egzemplarzy. Aranżacje The King’s Singerse są wykonywane zarówno przez chóry szkolne, amatorskie, jak i profesjonalne zespoły na całym świecie.

powrót

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego