Tadeusz Domanowski

Fortepian

 

Tadeusz Domanowski jest jednym z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia.  Słynny pianista Vadimir Ashkenazy powiedział o nim: „Słuchając Tadeusza Domanowskiego byłem pod dużym wrażeniem zarówno jego wielkiego talentu, jak i oddania muzyce”. Inny legendarny pianista Lazar Berman powiedział: „Tadeusz Domanowski jest dojrzałym muzykiem o ogromnym potencjale twórczym”.

Tadeusz Domanowski urodził się w Gliwicach. Swoją edukację artystyczną rozpoczął w wieku dziewięciu lat w gliwickiej Szkole Muzycznej w klasie prof. Danuty Rafik. W 1999 roku ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Marczelli Eriginy. Jest również absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Stefańskiego.

Edukację kontynuował uczestnicząc aktywnie w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pianistów jak: Menahem Pressler, Lazar Berman, Stephen Kovacevich, Jerome Rose, John Owings, Pavel Gililov, Vladimir Viardo, Aldona Dvarionaite.

Tadeusz Domanowski jest laureatem wielu konkursów pianistycznych: w Niemczech (Konkurs Steinwaya w Hamburgu), na Litwie (Konkurs im. Balysa Dvarionasa w Wilnie),

we Włoszech (IBLA Grand Prize) a także ogólnopolskich konkursów pianistycznych (Warszawa, Konin).

Koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki i Azji między innymi w: Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Grecji, Czechach, Rumunii, Mołdawii, na Litwie, w Rosji, Chinach, Stanach Zjednoczonych. Występował z recitalami i jako solista z orkiestrami symfonicznymi na wielu festiwalach w Polsce i za granicą (Muzyczne Lato w Rybnej, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Tydzień Talentów w Tarnowie, Rencontres Internationales Frederic Chopin w Nohant we Francji, 26th Harbin Summer Music Festival w Harbin w Chinach, Martisor 2003 w Kiszyniowie w Mołdawii, Festiwal Muzyczny w Bad Gandersheim w Niemczech, Ionio Festival „Paolo Carrer” w Grecji, Festiwalu Bebersee w Niemczech). W 2008 roku został wyróżniony i zaproszony przez Europejski Bank Centralny (jako jedyny instrumentalista z Polski) do wzięcia udziału w festiwalu „Europejskie Dni Kultury” we Frankfurcie nad Menem.

Tadeusz Domanowski występował również jako kameralista na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą (Talentinum 2000 w Zlin w Czechach, Dni Kultury Polskiej w Sztokholmie w Szwecji, Festiwal „Wieczory w Arsenale”). W 2000 roku otrzymał zaproszenie od światowej sławy skrzypaczki i profesorki Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie Mariny Jaszwili do towarzyszenia artystce w cyklu koncertów monograficznych poświęconych twórczości kameralnej Johannesa Brahmsa, na których wspólnie wykonali wszystkie Sonaty na skrzypce i fortepian tego kompozytora. Koncerty odbyły się w Polsce i w Rosji. Współpracował również z Kwartetem Śląskim oraz Kwintetem Filharmonii Narodowej.

Tadeusz Domanowski uczestniczył w cyklu programów telewizyjnych transmitowanych przez TVP Polonia, w których wykonał utwory fortepianowe i kameralne polskich kompozytorów. Ponadto dokonał wielu nagrań archiwalnych utworów fortepianowych Beethovena, Chopina oraz utworów współczesnych kompozytorów dla Polskiego Radia. Nagrywał również dla Radio France, France 2 oraz kanału telewizyjnego „Mezzo”.

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego