Jadwiga Rappe

alt


Jedna z najwybitniejszych śpiewaczek polskich. Absolwentka Wydziału Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Uczennica Prof. Zofii Brégy oraz absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w kl. prof. Jerzego Artysza. Laureatka I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku i zdobywczyni Złotego Medalu na Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux.

Jadwiga Rappé jest śpiewaczką oratoryjno-kantatową, wykonującą utwory różnych epok muzycznych, od baroku do współczesności m.in. monumentalne dzieła K. Pendereckiego, A. Schnittke, W. Kilara i in. Dysponuje ogromnym repertuarem pieśniarskim, prezentując kilkanaście zróżnicowanych stylistycznie programów recitalowych.

Występuje z koncertami w najsłynniejszych salach koncertowych Europy, Ameryki Pn. i Azji, współpracując z dyrygentami tej miary, co R. Chailly, Sir C. Davies, N. Harnoncourt, K. Nagano, A. Jordan, M. Janowski, K. Penderecki i A. Wit. Artystka brała udział i jest nadal zapraszana na Salzburger Festspiele, Brucknerfest Linz, Wien Modern, Musiksommer Leipzig, Warszawska Jesień czy Wratislavia Cantans.

Jest bardzo często zapraszana do wykonań muzyki G. Mahlera, którego wszystkie partie, pisane na głos altowy, ma w repertuarze. Bierze też udział w prawykonaniach dzieł współczesnych np. „Siedem Bram Jerozolimy”, K. Pendereckiego w Jerozolimie w 1997 r. pod dyr. L. Maazela, czy „Missa pro pace” W. Kilara w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyr. K. Korda w roku 2001, a także w prawykonaniach utworów, powstałych z myślą o jej oryginalnym altowym głosie utwory J. Łuciuka, P. Mossa i K. Baculewskiego. W marcu 2008 wzięła udział w prawykonaniu światowym utworu czeskiego kompozytora, zamieszkałego w USA, Ladislava Kubika, „Gong. Sinfonietta na mezzosopran solo, chór mieszany i orkiestrę”.

Jej wielkim sukcesem stała się partia bogini Erdy w tetralogii „Pierścień Nibelunga” R. Wagnera. Artystka kreowała ją podczas produkcji premierowych w Deutsche Oper Berlin, Covent Garden, Operze Królewskiej w Brukseli, na Festiwalu w Orange, w Wiener Staatsoper, w Operze we Frankfurcie n/ Menem, w Grand Theatre w Genewie i wielu innych. Dokonała też nagrania tej partii dla EMI pod dyr. B. Haitinka. Z wielkim powodzeniem wykonywała też partie Gaei „Daphne” R. Straussa oraz Klitamnestry „Elektra” R. Straussa, prezentowane przez Artystkę na scenach Deutsche Oper w Berlinie i Opera du Rhin w Strasburgu, a także podczas wielu wykonań koncertowych na całym świecie.

Dyskografia artystki obejmuje 46 płyt kompaktowych, głównie dla firm: BMG Music, Teldec, Erato, Denon, Orfeo, Philips, Decca, Chandoz, CD-Accords, Naxos i DUX. Wiele płyt, nagranych z jej udziałem uzyskało wyróżnienia międzynarodowe, 7 z płyt nagranych w Polsce uzyskało nagrody Fryderyka, a dalszych 7 było mianowanych do tej nagrody.

„Requiem Polskie” K. Pendereckiego, nagrane z udziałem Artystki dla firmy „Naxos” zostało nominowane do nagrody „Grammy 2005”. Płyta „S. Moniuszko. Pieśni” nagrana wspólnie z Mają Nosowską uzyskała w 2011 r. we Francji nagrodę „Orphee d’Or”, przyznawaną przez Academie du disque lyrique za najlepsze nagranie pieśni i otrzymała wspaniałe recenzje na całym świecie.
Jadwiga Rappé jest często zapraszana do udziału w jury konkursów wokalnych w kraju i zagranicą, prowadzi kursy mistrzowskie. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina. Od marca 2006 do marca 2009 była prezesem zarządu Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

powrót

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego