Anna Mróz

Dyrygent

 

Anna Mróz zaliczana jest do czołówki młodych polskich dyrygentów. Już w wieku 23 lat zasłużyła sobie na opinię recenzenta – „ma osobowość i chęć wnikliwego, własnego spojrzenia w muzyczne dzieło.”

W 2004 r. ukończyła z wyróżnieniem studia dyrygenckie w Hochschule fuer Musik und Theater w Hannoverze w klasie światowej sławy dyrygenta prof. Eiji Oue dyrygując orkiestrą symfoniczną NDR – Radiophilharmonie. W sezonie 2004/2005 odbyła w tej orkiestrze staż jako dyrygent-asystent.

Maestro Oue napisał o niej :Jak tylko Anna stanęła na podium, natychmiast nawiązała kontakt z muzykami zafascynowanymi jej obecnością. To była sensacja! […] Ona urodziła się, żeby być dyrygentem. Muzycznie wrażliwa, z niezwykle silną osobowością, ma wpływ zarówno na muzyków jak i na słuchaczy.”

W sezonach artystycznych 2005/6 i 2006/7 pełniła funkcję asystenta dyrygenta
w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Antoniego Wita, który tak zaopiniował jej pracę: „Po studiach w Hannowerze zaprezentowała się doskonale na przesłuchaniu dyrygentów w Filharmonii Narodowej i w wyniku tego została asystentem dyrygenta. Zadebiutowała prowadząc znakomicie w nagłym zastępstwie „Carmina Burana” Orffa. Posiada przede wszystkim wyrazistą koncepcję muzyczną wynikającą z bogatej wyobraźni, umiejętność oddziaływania na orkiestrę i niemałe, zwłaszcza jak na młody wiek, umiejętności profesjonalne. Jestem przekonany, że talent Anny Mróz pozwoli jej w przyszłości zająć ważne miejsce w naszym życiu muzycznym”.

Podczas studiów w Hannoverze Anna Mróz założyła orkiestrę Benjamin Britten Kammerorchester, z którą koncertowała w Niemczech i której koncerty transmitowane były przez NDR. Koncertowała również z belgijską orkiestrą I Musici Brucellensis w Palais des Beaux-Arts w Brukseli.

W Polsce występowała wielokrotnie, m.in. z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Śląską, Filharmonią Pomorską, z orkiestrą Sinfonietta Cracovia i Capellą Bydgostiensis, z którą nagrała również płytę z muzyką polską. Współpracuje także z Orkiestrą Sinfonia Varsovia.

Jej koncert z Bochumer Symphoniker, który odbył się w styczniu 2011 na zakończenie słynnego Festiwalu Kissinger Winterzauber (Bad Kissingen, Bawaria) został przyjęty przez krytykę niemiecką jako „sensacyjny występ”.

Anna Mróz dokonała z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia jak również występowała prowadząc koncerty, m.in. z cyklu „Promocja Młodych Muzyków”. Od 2009 r. jest stałym dyrygentem tej Orkiestry.

Anna Mróz jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego