Bartłomiej Kominek

Fortepian

 

Kominek Bartłomiej, pianista; ur. 22 maja 1973, Warszawa. Edukację muzyczną rozpoczął w szóstym roku życia. Podczas nauki w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie był czterokrotnie stypendystą Funduszu Stypendialnego im. Fryderyka Chopina oraz zwycięzcą Regionalnego Konkursu Szkół Muzycznych w Warszawie i Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Białymstoku, gdzie otrzymał również nagrody za najlepsze wykonanie utworu Johanna Sebastiana Bacha i nokturnu Fryderyka Chopina. Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Pawła Skrzypka i Eugeniusza Knapika oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Janusza Olejniczaka. Brał udział w kursach mistrzowskich najwybitniejszych pedagogów fortepianu, m.in. Andrzeja Jasińskiego, Oxany Jablonskiej, Lee Kum Singa i Ryszarda Baksta.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach pianistycznych oraz festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Kil (Szwecja), Glasgow i Londynie (II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym), a także na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i Festiwalu Talentów w Tarnowie. Występuje na estradach koncertowych Polski (Festwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Radiowy w Warszawie, Festiwal „Bravo Maestro” w dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Festiwal Talentów w Tarnowie, Festiwal „Warszawska Jesień”, Międzynarodowe Dni Kompozytorów Krakowskich, Krośnieńska Wiosna Muzyczna, Zamojskie Dni Muzyki), a także Niemiec (m.in.: Festiwal Uckermärkische Musikwochen w ramach Roku Polskiego 2005-2006), Francji (m.in.: koncert w ramach Roku Polskiego 2004), Ukrainy, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Japonii, zbierając znakomite recenzje krytyków muzycznych. Brał udział w festiwalach chopinowskich w Gandawie (Belgia), Valldemossie (Majorka) i Nohant (Francja). Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Zagrał rolę Fryderyka Chopina w filmie zrealizowanym przez Telewizję Japońską. W 2004 ukazała się jego płyta z utworami Sergiusza Prokofiewa, na której znajduje się m.in. niezwykle rzadko wykonywana kompletna wersja Suity z baletu „Romeo i Julia” op. 75 oraz wirtuozowska VI Sonata fortepianowa. W 2005 jego nagranie Etiudy E- dur op. 10 nr 3 Fryderyka Chopina znalazło się na płycie najwybitniejszych polskich pianistów i laureatów konkursów chopinowskich.

Bartłomiej Kominek od wielu lat prowadzi ożywioną działalność kameralną. Występuje ze znanymi artystami i zespołami kameralnymi, m.in. z Concerto Avenna, Kwartetem Smyczkowym „DAFÔ”, Kwartetem Smyczkowym „Camerata”, Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Elżbietą Towarnicką, Olgą Pasiecznik, Anną Radziejewską, Januszem Olejniczakiem, Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, Wojciechem Michniewskim, Josepem Sancho z Hiszpanii (klarnet), Anną Armatys (wiolonczela) i Aleksandrem Gebertem (wiolonczela – Altenberg Trio).

Jest autorem opracowania Koncertów Fryderyka Chopina na fortepian z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego wydanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w 2003, 2004 i 2005.

W 2005 wraz z Januszem Olejniczakiem, Chórem Uniwersytetu Gdańskiego i znakomitymi solistami nagrał rzadko wykonywaną Małą Mszę Uroczystą Giacomo Rossiniego. Wykonanie to ukazało się na płycie wydanej przez Uniwersytet Gdański.

Bartłomiej Kominek obecnie wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w 2005 otrzymał tytuł doktora sztuki.

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego