Michael Maciaszczyk

Michael Maciaszczyk Skrzypek i dyrygent polskiego pochodzenia, na stałe mieszkający w Wiedniu. Edukację skrzypcową po ukończeniu AM w Poznaniu kontynuował u takich sław światowej wiolinistyki jak Alfred Staar (Wiener Philharmoniker), Marina Jaschwili, Olga Parchomienko, Michel Schwalbe (koncertmistrz Berliner Philharmoniker).  Studia dyrygenckie podjął u Maestro Michaela Halasza, kapelmistrza Wiedeńskiej Opery oraz u Profesora Milana Turkovica.

W 1998 roku wygrał konkurs na koncertmistrza Wiener Kammerorchester, a rok później rozpoczął pracę w Wiener Philharmoniker i Staatsoper Wien, gdzie współpracował z największymi sławami świata muzyki. Przez szereg lat był koncertmistrzem Secession Players Wien oraz Wiener Kammer Ensembles. Jako skrzypek kameralista stale współpracuje
z Wiener Virtuosen (zespół złożony z solistów Wiener Philharmoniker), Fritz Kreisler Ensemble czy Steude Quartett. Przez dekadę był także członkiem Ensemble Wiener Collage przy wiedeńskim Schönberg Center. Jest także skrzypkiem w prestiżowym zespole Filharmonii Wiedeńskiej – Toyota Master Players.

Jednocześnie Michael Maciaszczyk rozwija swoją karierę solistyczną występując jako solista z orkiestrami w Polsce i za granicą. Kilkakrotnie grał jako solista w Goldener Saal Musikverein Wien czy Suntory Hall w Tokyo. Ważnym ogniwem działalności artysty jest założone przez niego goldberg.trio.wien, które współtworzy z Barbarą Moser – fortepian oraz Matthiasem Bartholomey – wiolonczela. Jako kameralista występuje także z harfistką Pauliną Porazinską, wraz z którą stworzył Laskine Duo.

Od kilku lat skupiony jest przede wszystkim na dyrygenturze. Publiczność miała okazję podziwiać jego interpretacje z takimi zespołami jak Nagoya Philharmonic, Wiener Klassik Orchester, Sinfonia Juventus, Filharmonia Pomorska, Filharmonia Krakowska i inne. Jest stałym gościnnym dyrygentem Capelli Bydgostiensis oraz szefem artystycznym Kameralnej Orkiestry Concertino oraz Wiener Klassik Orchester w Wiedniu.
Zarówno krytycy, jak i publiczność cenią w Michaelu Maciaszczyku jego emocjonalizm, nieskazitelną perfekcję gry, a także wyjątkową barwę dźwięku. Jako dyrygent prowadzi orkiestry w sposób stawiający go wśród najwybitniejszych dyrygentów młodego pokolenia. Jerzy Maksymiuk powiedział o nim: „Wielki muzyk, doskonały skrzypek i bardzo utalentowany młody dyrygent. Ma absolutnie doskonały kontakt z muzykami orkiestry, a jego interpretacje są niezwykle oryginalne- z mnóstwem odcieni i emocji”.

Michael Maciaszczyk jest dyrektorem artystycznym Festival dell’ Arte w Wojanowie (www.festivaldellarte.eu).

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego