Marcin Zdunik

wiolonczela


Polski wiolonczelista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie Andrzeja Bauera oraz Szkoły Muzycznej II st. w klasie prof. Andrzeja Orkisza.

Koncertuje na całym świecie często prezentując własne opracowania i kompozycje. Występował w wielu renomowanych salach (m.in. Rudolfinum w Pradze, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, Teatrze Ermitażu w Sankt-Petersburgu, Konzerthaus Dortmund, Filharmonii Słowackiej w Bratysławie, Filharmonii Narodowej w Warszawie) oraz na wielu prestiżowych festiwalach (m.in. Muzyczny Olimp w Sankt-Petersburgu, Kammermusikfest Lockenhaus, Wartburg Festival, Autunno Musicale i Lago Maggiore Musica).

Współpracuje ze znakomitymi zespołami (m.in. Prague Chamber Orchestra, St.Petersburg Camerata, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową) oraz wieloma wybitnymi muzykami: Urszulą Kryger, Krzysztofem Jakowiczem, Andrzejem Bauerem, Juliusem Bergerem oraz Januszem Wawrowskim, z którym współpraca zaowocowała skomponowaniem przez Marcina Zdunika równorzędnego głosu wiolonczeli do Kaprysów Paganiniego.

Jest laureatem wielu konkursów w kraju i za granicą. W 2007 roku zdobył I nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, gdzie otrzymał również Grand Prix za wybitne wykonanie Koncertu wiolonczelowego W. Lutosławskiego oraz 9 innych nagród.

Był stypendystą Pro Polonia Society, Mozart Gesellschaft Dortmund, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Młodej Polski oraz Ministra Kultury. W 2008 roku zdobył tytuł New Talent na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców w Bratysławie. TVP Kultura przyznała mu nagrodę Gwarancja Kultury 2009.

Jego debiutancka płyta (2009) z udziałem Orkiestry Wratislavia (kier. Jan Stanienda) z nagraniem m.in. dwóch koncertów wiolonczelowych J. Haydna otrzymała Fryderyka 2010. Marcin Zdunik dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. W 2009 roku nagrał koncert wiolonczelowy B-dur M. Haydna z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia AMADEUS.

Marcin Zdunik gra na wiolonczeli wykonanej przez Wojciecha Topę.

powrót

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego