Yair Kless

skrzypce 

Yair Kless

Yair Kless urodził się w Izraelu. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął już w młodym wieku. Ukończył Akademię Muzyczną w Tel Awiwie w klasie Prof. Israela Amidana. Po uzyskaniu rekomendacji od Nathana Milsteina, Yair Kless przeprowadził się do Brukseli. Tam kontynuował studia w Konserwatorium Królewskim u Prof. Andre Gertlera oraz w Chapelle-Musicale Reine-Elizabeth, które ukończył z wyróżnieniem w klasie skrzypiec i muzyki kameralnej.

Yair Kless swoją karierę solową rozpoczął w młodym wieku i do chwili obecnej występuje na największych światowych scenach jako solista i kameralista. Jego szeroki repertuar obejmuje muzykę wszystkich epok, od baroku do współczesności, zawierając również premierowe wykonania utworów. Niektóre z nich były napisane dla niego lub jemu dedykowane.

Yair Kless był jednym z założycieli i pierwszym skrzypkiem kwartetu smyczkowego Sol-La-Re, z którym nagrał między innymi ważniejsze utwory kompozytorów izraelskich. Był członkiem Israeli Baroque Ensemble, z którym koncertował na całym świecie, między innymi na prestiżowym Salzburg Festival. Występował także z Tel-Aviv Piano Quartet, New Art Trio, Modus Trio oraz w wielu innych projektach na całym świecie. Z sukcesami współpracował ze swoim synem Eyalem, wykonując utwory na dwoje skrzypiec. Yair Kless wykonywał najważniejsze sonaty skrzypcowe we współpracy z największymi muzykami takimi jak Nadia Reisenberg, Pnina Salzman, Shoshana Rudiakov, Arie Vardi, Victor Derevianko czy Frank Wibout.

Yair Kless jest jednym z najbardziej cenionych nauczycieli skrzypiec na świecie. Wielu jego studentów odnosi sukcesy solowe i kameralne, wygrywając międzynarodowe konkursy. Wielu spośród jego absolwentów to koncertmistrzowie znanych orkiestr oraz wykładowcy prestiżowych uczelni.

Yair Kless jest profesorem w Akademii Muzycznej w Tel Awiwie (obecnie Buchman-Mehta School of Music). Przez wiele lat był kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych oraz rektorem Akademii. Ponadto jest profesorem Kunstuniversitat w Grazu i w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Rokrocznie bierze udział w wielu prestiżowych festiwalach takich jak Salzburg Summer Academy (Austria), Bowdoin (USA) oraz mistrzowskich kursach dyrygenckich we wszystkich krajach Unii Europejskiej, Rosji, Dalekiego Wschodu, Australii i Ameryki Południowej.

W swojej pracy pedagogicznej Yair Kless kładzie duży nacisk na edukację przyszłych nauczycieli skrzypiec. Trzydzieści lat temu wprowadził w Akademii Muzycznej w Tel Awiwie i do chwili obecnej kontynuuje program dla studentów wszystkich specjalności, który zawiera teoretyczne i praktyczne zajęcia skupiające się na fundamentalnych podstawach nauczania gry na instrumentach. Od wielu lat realizuje podobny program w Stuttgarcie, który obejmuje seminaria dla nauczycieli i jest dedykowany ciągłemu poszerzaniu wiedzy o różnych sposobach i stylach nauczania gry na skrzypcach. Yair Kless prowadzi kursy mistrzowskie, warsztaty oraz seminaria poświęcone temu tematowi wszędzie, gdzie się pojawia.

Od kilku lat pracuje nad nowymi opracowaniami wirtuozowskich pozycji skrzypcowych. Ponadto gromadzi i publikuje studia od złotego wieku szkoły Franko-Belgijskiej i nagrywa filmy szkoleniowe poświęcone podstawom gry na skrzypcach. Yair Kless co roku zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego