Przemysław Witek

Przemsyław WitekPianista urodzony w 1985 roku w Wałbrzychu. Absolwent i obecnie asystent prof. Alicji Kledzik w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Studiował także w UdK w Berlinie w klasie prof. Rainera Beckera oraz w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii w klasie prof. Paulo Alvaresa. Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Rzymie (2004 – I miejsce), Val Tidone (2005 – I miejsce) i Racconigi (2006 – I miejsce) we Włoszech, Konkursu im. Adilii Alievy w Gaillard we Francji (2008 – I miejsce) oraz Konkursu „Halina Czerny Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2008 – I miejsce).

Koncertował z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, a także z Orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej, Krakowskiej, Koszalińskiej, Sudeckiej, Szczecińskiej, Świętokrzyskiej oraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Agnieszka Duczmal, Marek Pijarowski, Paweł Przytocki, Jacek Rogala, Ruben Silva, Marko Ivanovič, Grigorij Krasko, czy Jakub Chrenowicz. Inaugurował sezon koncertowy 2013/2014 Filharmonii Narodowej Czarnogóry, 2010/2011 Filharmonii Sudeckiej, grał podczas Finału Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku w 2009 roku. Jako kameralista współpracował z Jiřim Kabatem, Benedictem Klöcknerem, Anną Marią Staśkiewicz, Januszem Wawrowskim i Bartoszem Worochem. Występował w największych miastach w Polsce, a także za granicą: w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Singapurze, Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Belgii, Niemczech, Szwajcarii, na Ukrainie oraz w Rosji.

Dokonał nagrań archiwalnych utworów Karola Szymanowskiego dla Radia Watykańskiego w roku 2004 i 2012. W marcu 2011 roku ukazała się jego debiutancka płyta „Décadence” z kompozycjami Szymanowskiego i Rachmaninowa, wydana przez Polskie Radio i Ponte Art Production.

Przejdź do strony Fundacji Nowskowskiego