Janusz Wawrowski
Znakomity polski skrzypek nagrywający dla EMI Classics; pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali muzycznych promujących muzykę polską; wykładowca Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a prywatnie – mąż i ojciec dwójki dzieci, pasjonat strategicznych gier planszowych, zainteresowany żywo historią Europy, kulturą starożytną oraz astrofizyką.
Dzięki niezwykłej swobodzie technicznej, wielkiej pasji i głębokiej wrażliwości, Janusz Wawrowski niewątpliwie należy do ścisłego grona najlepszych polskich skrzypków młodego pokolenia. Zarówno przez krytyków muzycznych, jak i przez publiczność, ceniony jest za mistrzowską umiejętność łączenia najwyższej próby wirtuozerii z pięknem dźwięku i wyjątkowym sposobem prowadzenia frazy. Tak pisze o nim światowej sławy skrzypaczka, Ida Haendel: „Pan Janusz Wawrowski jest skrzypkiem o wyjątkowej wartości, który zasłużył sobie na wspaniałą karierę na scenie koncertowej”.
W 2012 roku Janusz Wawrowski podpisał kilkuletni kontrakt artystyczny z prestiżową wytwórnią EMI (Parlophone Music Poland). Kontrakt obejmuje 4 albumy, z których pierwszy, zatytułowany „Aurora” ukazał się już w kwietniu 2013 roku, zbierając bardzo dobre recenzje w prasie muzycznej. „Aurora” to płyta z utworami Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Maurice’a Ravela oraz Egène’a Ysaÿe’a, na której Januszowi Wawrowskiemu towarzyszy José Gallardo – wybitny niemiecki pianista argentyńskiego pochodzenia.
Już jako młody wirtuoz Janusz Wawrowski zachwycał publiczność i krytykę wykonywaniem wszystkich 24 Kaprysów Niccolò Paganiniego podczas jednego koncertu, co pozostaje wyczynem unikalnym na skalę naszego kraju. W 2007 roku, nakładem wytwórni CD Accord ukazało się nagranie tego cyklu, nominowane do Fryderyków 2008 i entuzjastycznie przyjęte przez prasę zagraniczną (m.in. The Strings i The Strad Magazine), która podkreśla niezwykłą zdolność artysty do łączenia perfekcji technicznej z głębią artystycznego wyrazu:
„Wawrowski troskliwie i wiernie wydobywa ukrytą pod kaskadami nut myśl Paganiniego, zarówno w warstwie strukturalnej, jak i dramatycznej. Grając perfekcyjnie technicznie (…) jednocześnie wydobywa nieskończoną głębię i piękno tych miniatur”.
The Strings Magazine„Wawrowski niemal 80 minut nieprzerwanie oczarowuje słuchacza atmosferą charyzmatycznej wirtuozerii”
The Strad
Janusz Wawrowski jest laureatem licznych międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Koncertował m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i Victoria and Albert Museum w Londynie. Współpracował z takimi dyrygentami jak Conrad van Alphen, Łukasz Borowicz, Mykola Diadiura, Arthur Fagen, Jerzy Maksymiuk, Tomáš Netopil, Vladimir Ponkin i Antoni Wit. Gościł na wielu renomowanych festiwalach m.in.: na Festiwalu Chopin i Jego Europa, Festiwalu Muzyki Polskiej, Festiwalu Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza, Salzburger Festspiele, Bebersee Festival oraz Festspiele Mecklenburg-Vorpommern. 
Istotnym polem działalności Janusza Wawrowskiego jest interpretacja i badania nad muzyką polską, którą stara się odkrywać na nowo i prezentować w wykonaniu najlepszych artystów zarówno w Polsce jak i za granicą.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat artysta dokonał licznych nagrań archiwalnych m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Jako niezwykły wirtuoz współpracował także z Janem A. P. Kaczmarkiem nagrywając jego muzykę do filmów „Evening” (reż. Lajos Koltai) oraz „Get low” (reż. Aaron Schneider). W 2009 roku wraz z Orkiestrą Kameralną „Aukso” dokonał premierowego nagrania Koncertu skrzypcowego „Oneiros” Dariusza Przybylskiego. W 2013 roku polski kompozytor Tomasz J. Opałka zadedykował mu swój koncert skrzypcowy „L. A. Concerto”, którego prapremiery Janusz Wawrowski dokonał podczas Festiwalu Prawykonań w Katowicach, wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Klauzy.
Obecnie Janusz Wawrowski jest doktorem i wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie”.
Janusz Wawrowski gra na współczesnym instrumencie wykonanym przez Wojciecha Topę.